niedziela, 30 grudnia 2012

Historia modeli statków




Modele statków produkcyjnych jest wciąż powszechne dzisiaj w Mauritius. Jednym ze sposobów na utrwalenie wielu bitew, odkrycia, przygody i legendy o piratach, którzy tak długo Enchanted Island. Ta tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie, jest to sposób, aby pamiętać historię.


Całkowicie ręcznie, to często trwa kilka pracowników w jeden model. Zazwyczaj pracuje w łańcuchu, wprowadzić kilka różnych części statków, podczas gdy inni montażu. Pozostaje po dodać małe szczegóły, takie jak liny, elementy mosiężne i dekoracje.

Skrupulatna praca wymaga dużo cierpliwości. To trwa około 200 godzin do wytworzenia statku przez około 30 centymetrów.Tapicerka jest często wykonany z wytrzymałego drewna, takich jak teak, że opór modelu, zwłaszcza w czasie, a zmiany temperatury.

Modele różnią się sklepy. Od słynnych kajaków tradycyjnych do rekonstrukcji historycznych statków o czasie. Nie należy zapominać, łodzie. Niektóre kawałki są wcale zwyczajne, z ręcznie rzeźbione na bokach modelu. Kiedy kopiemy do szczegółów takiej pracy, to może być tylko z podziwem.

Często określany jako element dekoracji w Mauritius domów, modele statków wykonane Maurice zdobyty poza lokalny rynek. Turyści uwielbiają te małe perełki, które są częścią najbardziej popularne pod względem pamiątkę, pozwalając sobie zafascynowany ich wyrafinowania i historii za tymi dziełami sztuki.

czwartek, 20 września 2012

Nowy model: Revell - XV430 / S


Oto mój kolejny Phantom, tym razem przez to model do sklejania firmy Revell w skali 1:48. Właściwie zestaw pochodzi z Hasegawa. Myślę, że najbardziej szczegółowa wersja Hasegawa-fantomów. Revell przekazał zwięzłe instrukcje i arkusz kalkomanii dla trzech interesujących maszyn. Tym razem miał to być brytyjska maszyna z Royal Air Force. Dodatkowo do zestawu kupiłem jeszcze silniki. Montaż wymaga trochę do pracy i intuicji. Wloty powietrza wykonane są z żywicy z dbałością o najmniejsze szczegóły, co charakteryzuje modele samolotów Revella. Sama budowa poszła dość gładko. W kilku miejscach trzeba było wyszlifować trochę, ale to nic wielkiego. Większą pracą było dostosowanie wlotów powietrza. Do obciążeń zewnętrznych, mam zamontowane dwa strąki pod skrzydłami. Ponieważ chciałem zbudować mniej popularną wersję, nie było oczywiście pojemnika EMI w linii środkowej i kamery w przedniej lewej zatoce antyrakietowej. Do malowania modelu użyłem tylko raz farby do malowania modeli. Przed zastosowaniem naklejek, pokryłem model jedną warstwą lakieru. Kalkomanie z AirDOC są naprawdę  pierwszej jakości, wyglądają naprawdę jak namalowane.

Mój model to XV430 / S. Samolot należał do Drugiej Eskadry, i pracował jako zwiadowca.




środa, 8 sierpnia 2012

Mój pierwszy model - jak wybrać?

Modelarstwo plastikowe zdobywa cały czas nowych entuzjastów. Jego ciekawą dziedziną stanowią modele do sklejania. Zapewne znajdą się osoby, które chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z modelarstwem. Przed nimi zakup pierwszego modelu, co wiąże się z wieloma wątpliwościami co do podjęcia właściwej decyzji. Wybór pierwszego modelu jest ważny bowiem od tego zależy czy złapiemy bakcyla czy wręcz przeciwnie - zniechęcimy się. Zatem najpierw warto zaznajomić się z tematem na tyle, by pierwszy zakup okazał się strzałem w dziesiątkę. Oto więc mały poradnik, który (mam nadzieję) okaże się przydatny. :)

Czy warto na początek kupić tani model?
I tak i nie. Należy zadać sobie kluczowe pytanie czego szukamy w modelarstwie. Jeżeli chcemy wyćwiczyć techniki na tyle by móc posługiwać się nimi w późniejszym czasie swobodnie, możemy podążać tą drogą - jak coś nie wyjdzie nie będzie szkoda. Jeśli jednak nasze myślenie jest inne i od początku będziemy dbać o wysoką jakość wykonania każdego etapu konstrukcji - od sklejenia po wykończeniówkę, a naszym celem jest kolekcja dobrych, solidnie wykonanych modeli, to nie ma sensu marnować czasu na próby. Zwłaszcza gdy dysponujemy jakimiś zdolnościami manualnymi (modelarstwo nie jest takie trudne jak się wydaje). Zatem odpowiedz sobie na pytanie czego szukasz w nowym hobby, kup model i do dzieła!

O parametry techniczne i inne szczegóły możemy zawsze wypytać sprzedawcę.



niedziela, 15 lipca 2012

Modele machin Leonarda

Modelarstwo plastikowe to nie tylko modele klasycznych pojazdów. Sklepy modelarskie poszerzają swoje oferty, by sprostać nawet tym bardzo wydumanym wymaganiom klientów. Ostatnio rozglądając się w sklepie dla modelarzy, zauważyłem modele machin Leonarda da Vinci. To naprawdę niezła gratka, tym bardziej, że nigdy wcześniej nie spotkałem się z tak ciekawym towarem. Przynajmniej jeden taki egzemplarz na pewno trafi do mojej kolekcji. Są to modele do sklejania firmy Italeri. Modele pochodzą z internetowego sklepu modelarskiego www.drim.pl. Oto, co znalazłem:

Spingarda

Samojezdny wózek


Mechaniczny lew

Rower wodny

Multi - Canon gunship


Katapulta







sobota, 30 czerwca 2012

Bezsilnikowe modele samolotów latających



W poprzednim poście poruszyłem temat silników spalinowych stosowanych w modelach samolotów. Dzisiaj będzie natomiast taniej i ekologiczniej. ;)

Modele samolotów by latać wcale nie potrzebują napędu silnikowego. Istnieje przecież coś takiego jak szybowce. W modelarstwie rzecz ma się podobnie - swobodnie latające modele wykorzystują do lotu ślizg powietrzem, swoje właściwości lotne i napęd gumką. Eksploatacja ich jest tania jak barszcz, bo właściwie nie kosztuje nic.

Szybowce bez żadnego źródła napędu to tzw. rzutki - lot swój rozpoczynają od wyrzucenia w powietrze.
Natomiast modele z napędem gumowym wykorzystują do lotu elastyczność skręconej gumy, która wprawia w ruch śmigło.

Jeśli wciąż wahacie się co wybrać, pozwolę sobie na małe porównanie:

Modele samolotów z napędem spalinowym



  • Długi czas lotu
  • Możliwość sterowania toru lotu radiem
  • Możliwy tunning i zmiana parametrów modelu
  • Wysoki koszt zakupu modelu
  • Wysokie koszty eksploatacji
  • Stosunkowo trudne sterowanie (wymaga doświadczenia)
  • Zazwyczaj hałaśliwe
  • Mało ekonomiczne
  • W nieznacznym stopniu zanieczyszczają środowisko, ale jednak


  • Tanie
  • Brak kosztów eksploatacji
  • Ekologiczne
  • Ciche
  • Łatwe do złożenia
  • Nadają się nawet dla dzieci
  • Brak możliwości sterowania modelem podczas lotu
  • Niska wytrzymałość
  • Krótki lot

Wybór zależy od nas samych i naszych oczekiwań.

niedziela, 27 maja 2012

Spalinowe modele latające

Te miniaturowe samoloty, choć sterowane radiowo, napędzane są paliwem spalinowym. Rodzaj napędu zależy od gabarytów modelu, bowiem te większe i cięższe napędzane są benzyną, zaś mniejsze - bazują na napędzie elektrycznym. Co za tym idzie, modele napędzane benzyną mają lepsze osiągi, ale koszt takiej zabawy jest oczywiście droższy - musimy przecież płacić za paliwo. Silniki spalinowe montowane są w samolotach cięższych niż 1 kilogram, jednakże nie pracują one na czystej benzynie, ale mieszance paliwowej, uzyskanej z metanolu i oleju rycynowego.


Silniki benzynowe stanowią oddzielną kategorię, nie wymagają one specjalnej mieszanki. Silniki te nie są stosowane w modelach o masie większej niż 10 kg. Dzieje się tak dlatego, że nie byłyby w stanie wytworzyć odpowiedniej mocy dla tak dużej masy. Obsługa takich silników wymaga wiedzy  i konserwacji. Należy szczególnie dbać o świece i rozrusznik.

Modele samolotów z napędem elektrycznym cechują się cichością latania i tańszą eksploatacją, polecane też są dla początkujących modelarzy. To jaki model wybierzemy i z jakim rodzajem napędu powinno zależeć od rozważenia plusów i minusów dwóch alternatywnych napędów

niedziela, 22 kwietnia 2012

Jak sterować modelami samolotów rc?

Modelarstwo zdalnie sterowane uchodzi za najdroższą dziedzinę tego hobby. Same modele nie należą niestety do najtańszych, a i dochodzą koszty paliwa, lub prądu. Zazwyczaj chcielibyśmy spróbować swoich sił w sterowaniu takim modelem, zanim wydamy na niego własne oszczędności. Niestety modelarze niechętnie dają "pobawić" się swoimi cackami, zwłaszcza początkującym. Jest bowiem pewne, że model na pewno rozbiją. Sztuka sterowaniem modelem, zwłaszcza latającym, nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać. Na pewno trzeba dużo cierpliwości i doświadczenia. Trzeba być też nastawionym na dodatkowe koszty, w razie uszkodzenia modelu. Co zatem zrobić, jeżeli marzy nam się latanie własną miniaturą samolotu?

Z pomocą przyjdą szkoły latania. Tam bez stresu możemy ćwiczyć swój warsztat, bez obawy, że zniszczymy komuś model i przyjdzie nam za niego zapłacić. Jak takie lekcje latania modelami wyglądają  praktyce? Polegają one na relacji uczeń-mistrz. Aparatury sterowania połączone są ze sobą kablem transmisyjnym, dzięki któremu możliwa jest kontrola przez trenera aparatury ucznia. To trener decyduje kiedy dać uczniowi kontrolę nad modelem a kiedy mu ją zabrać. W razie gdy coś pójdzie nie tak, trener ratuje samolot przed rozbiciem. Czynnik stresu przed rozbiciem modelu zostaje więc prawie całkowicie usunięty, więc nauka staje się szybsza i efektywniejsza.

Jakie mamy więc korzyści z zapisania się na lekcje latania modelami?

Po pierwsze, możemy przetestować różne rodzaje modeli, bez konieczności ich kupna (lekcja latania na pewno jest tańsza niż zakup modelu rc). Po drugie od samego początku uczymy się sterowania w sposób prawidłowy, możemy zdobyć cenne wskazówki od instruktora. Po trzecie, to świetna zabawa. ;)




sobota, 31 marca 2012

Modelarstwo - sport, hobby czy droga zabawa?

Odwiedzając sklep modelarski, większość osób postrzega jego asortyment jako drogie zabawki. Zwłaszcza modele rc "cieszą się" taką opinią. Amatorzy wychodzą z założenia, że lepiej pójść do marketu i tam kupić "zdalnie sterowany model". Ale czy rzeczywiście kupią tam model, a nie właśnie zabawkę? :) Otóż różnica między modelami a zwykłymi zabawkami na baterie jest zasadnicza.

Wysokie ceny modeli rc mają bowiem swoje uzasadnienie. Wykonane są one z największa dbałością o detale, a wszystkie części są wymienne, nie wspominając już o takich rzeczach, jak gwarancja i serwis. Modelarstwo polega na odwzorowaniu rzeczywistych modeli, tyle, że w mniejszej skali. Modele samochodów można więc porównać bardziej do auta, które stoi w garażu a nie samochodziku stojącego na półce z zabawkami.



Rastar-31900 RC 1:14 Mercedes GLK








wtorek, 31 stycznia 2012

Malowanie modeli plastikowych - dobór kolorów

Modele do sklejania wymagają pomalowania. I tutaj często pojawia się problem, ponieważ najbardziej pożądany wygląd naszego modelu to taki, który wiernie naśladuje oryginał. Oczywiście możemy pomalować model według własnego uznania, jednak najlepiej trzymać się pierwowzoru. Co jeśli jednak nie możemy znaleźć odpowiednich kolorów i odcieni? Nieodpowiednio pomalowane modele często spotykają się się z krytyką ze strony tzw. "color police" na wystawach lub konkursach modelarskich. Czy te uwagi mają słuszność czy nie?
Otóż nie do końca.Wiadomo, jeśli pomalujemy modele okrętów wojennych w kwiatki, będzie to co najmniej dyskusyjne, co jednak jeśli nasz kolor, choć bardzo zbliżony do oryginału, według "ekspertów" jest błędnie dobrany? Otóż nie warto brać  na poważnie takich uwag, ponieważ idealne odwzorowanie koloru jest niewykonalne, zwłaszcza, jeżeli mamy do dyspozycji tylko standardowe akcesoria modelarskie.