niedziela, 18 maja 2014

Książki o modelarstwie, które polecam

Oprócz pokaźnej kolekcji modeli i akcesoriów modelarskich, takich jak przybory plastyczne, pędzle, kleje farby i innego rodzaju preparaty, lubię czasem kupić jakieś czasopismo modelarskie lub książkę. Nie prenumeruję żadnych magazynów (chociaż zastanawiam się nad jednym), po prostu kupuję, gdy widzę, że jakiś artykuł mógłby mnie zainteresować. Posiadam też kilka książek. Nie jest to pokaźna kolekcja (na razie zajmuje tylko jedną półkę), ale z pewnością będzie rosnąć. Dzisiaj przedstawię trzy pozycje, warte moim zdaniem uwagi.

Książka jest w formie poradnika obrazującego wszystkie etapy powstawania makiety kolejowej w skali H0. Porad udzielają specjaliści z firmy PIKO. Napisana jest prostym, przejrzystym językiem. Zaopatrzona jest w wiele ilustracji oraz komentarzy specjalistów, którzy podchodzą do tematu od strony praktycznej. Makiety prezentowane w książce reprezentują różne poziomy trudności. Publikacja zawiera 31 planów torów dla makiet kolejowych. Polecam wszystkim zainteresowanym modelarstwem kolejowym.


Pozycja ma charakter praktycznego poradnika zawierającego tutoriale do posługiwania się aerografem. Technika ta opisana jest w sposób szczegółowy. Opisuje także narzędzia, aerografy i farby modelarskie. Opisuje najczęstsze problemy związane z malowaniem modeli i podaje rozwiązania, a także radzi jak dbać o swoje akcesoria. Wiedza przekazywana jest krok po kroku i jest logicznie usystematyzowana. Od początków w pracy z aerografem, przybliżania narzędzia i sklasyfikowania go do różnych kategorii, po bardziej zaawansowane techniki, takie jak maskowanie. Książka jest przydatna zwłaszcza początkującym modelarzom, którzy zaczynają przygodę z modelami do sklejania. Była to też jedna z pierwszych książek, które zakupiłem, a obecnie stoi na półce i czasem bywa wypożyczana kolegom.


Książka może nie stricte modelarska, ale na pewno ucieszy miłośników kolei i gór. Książka zawiera historię kolei linowych w Polsce, zasady działania, budowę i masę pięknych ilustracji. W publikacji zostały przedstawione wszystkie kolejki górskie, linowe i krzesełkowe w Polsce. Scharakteryzowane zostały stacje narciarskie i zasady ich funkcjonowania. Szczegółowo opisane zostało działanie wyciągów narciarskich oraz kolei krzesełkowych w najpopularniejszych polskich kurortach narciarskich. Co ciekawe,znajdziemy tu wiele opisów technicznych, od dawniejszych, po nowoczesne, które przypadną do gustu fanom techniki. Dodatkowo, jeden z rozdziałów został poświęcony kolejkom linowym na terenie Czech i Słowacji, które bardzo chętnie odwiedzane są  przez Polaków zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Polecam tą książkę miłośnikom gór, sportów zimowych, techniki i modelarstwa.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz