niedziela, 22 kwietnia 2012

Jak sterować modelami samolotów rc?

Modelarstwo zdalnie sterowane uchodzi za najdroższą dziedzinę tego hobby. Same modele nie należą niestety do najtańszych, a i dochodzą koszty paliwa, lub prądu. Zazwyczaj chcielibyśmy spróbować swoich sił w sterowaniu takim modelem, zanim wydamy na niego własne oszczędności. Niestety modelarze niechętnie dają "pobawić" się swoimi cackami, zwłaszcza początkującym. Jest bowiem pewne, że model na pewno rozbiją. Sztuka sterowaniem modelem, zwłaszcza latającym, nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać. Na pewno trzeba dużo cierpliwości i doświadczenia. Trzeba być też nastawionym na dodatkowe koszty, w razie uszkodzenia modelu. Co zatem zrobić, jeżeli marzy nam się latanie własną miniaturą samolotu?

Z pomocą przyjdą szkoły latania. Tam bez stresu możemy ćwiczyć swój warsztat, bez obawy, że zniszczymy komuś model i przyjdzie nam za niego zapłacić. Jak takie lekcje latania modelami wyglądają  praktyce? Polegają one na relacji uczeń-mistrz. Aparatury sterowania połączone są ze sobą kablem transmisyjnym, dzięki któremu możliwa jest kontrola przez trenera aparatury ucznia. To trener decyduje kiedy dać uczniowi kontrolę nad modelem a kiedy mu ją zabrać. W razie gdy coś pójdzie nie tak, trener ratuje samolot przed rozbiciem. Czynnik stresu przed rozbiciem modelu zostaje więc prawie całkowicie usunięty, więc nauka staje się szybsza i efektywniejsza.

Jakie mamy więc korzyści z zapisania się na lekcje latania modelami?

Po pierwsze, możemy przetestować różne rodzaje modeli, bez konieczności ich kupna (lekcja latania na pewno jest tańsza niż zakup modelu rc). Po drugie od samego początku uczymy się sterowania w sposób prawidłowy, możemy zdobyć cenne wskazówki od instruktora. Po trzecie, to świetna zabawa. ;)




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz